Dzwony

Dzwon jest instrumentem perkusyjnym , należącym do grupy idiofonów naczyniowych.  Źródłem dźwięku jest drganie całego instrumentu, pobudzanego uderzeniami żelaznego bijaka zwanego w Polsce – sercem, lub za pomocą innego przedmiotu np. belki /dzwony chińskie/. Pierwsze wzmianki o dzwonach pochodzą z czasów Hannibala, który używał ich podobno po raz pierwszy w listopadzie 218 p.n.e. w bitwie nad rzeką Ticinius, jako sygnalizatorów bojowych.

Głos dobrego dzwonu jest niepowtarzalny. Charakteryzuje go bogactwo dźwięków pobocznych nazywanych wielotonem harmonicznym. Uzyskanie bogatego wielotonu – to właśnie sztuka ludwisarska


DOBÓR DZWONÓW

Wybierając nowe dzwony należy wziąć pod uwagę następujące kryteria np.:
- wielkość kościoła
-
wielkość parafii
-
dzwonnica i jej parametry techniczne
-
posiadane już dzwony
-
odległość od domów lub zabudowań i inne 

Dzwony wykonuje się w zestawach harmonicznych lub melodycznych, mollowych lub durowych, 3 i więcej dzwonowych. W polskiej tradycji rzymskokatolickiej, są to przeważnie zestawy mollowe. Zestawy durowe częściej stosowane są w parafiach greckokatolickich i prawosławnych. Nie jest to jednak reguła. Głos każdego dzwonu jest ściśle związany z jego wymiarami, co oznacza – także z ciężarem.

W zakładce – zestawy harmoniczne - można usłyszeć najbardziej typowe kombinacje dzwonów.

W zakładce – utwórz własną harmonię – można stworzyć i posłuchać własny zestaw dzwonów.

Dzwony pozostają w Parafii przez wiele pokoleń. Ich wybór nie jest łatwy. Ludwisarnia służy wszelkimi poradami w  tym zakresie. Uważamy, że tylko wizyta naszego przedstawiciela  w parafii i bezpośrednia rozmowa z Zamawiającym daje gwarancję dokonania optymalnego wyboru.  Jednocześnie, przy pomocy jedynych na świecie, wykonanych tylko dla nas – kamertonów ludwisarskich firmy Barthelmes – potrafimy dostroić nowe dzwony do każdej istniejącej już harmonii i zapewnić pełne zgranie muzyczne  dowolnych zestawów.

 

Skorzystaj z naszej wiedzy  i tradycji rodzinnej

Zapraszamy